Sıkça Sorulan Soruklar

1- MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR VE NE KADAR SÜRE GEÇERLİDİR?

MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterlilik(ler)de tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir. MYK Belgesi geçerlilik süresi 5 yıldır.

 

2- MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR ?

6645 sayılı kanunda belirtilen tanımlama gereği “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.” İbaresine ilişkin zorunluluktur.

 

3- MYK BELGESİ İLE İŞ YERİ AÇILABİLİR Mİ?

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişiler artık kendi işyerlerini açabilecek. Milli Eğitim Bakanlığının, 7 Eylül 2013 tarihinde 28758 sayılı Resmi Gazete’de yayımladığı “Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği”ne göre daha önce sadece 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamındaki alanlardan mezun olan kişilere verilen Bağımsız İşyeri Açma Belgesinin bundan sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahiplerine de verileceği ifade edilmiştir. Bu değişiklikle mesleki yeterliliğini MYK belgeleriyle ispatlayan kişiler bundan böyle Bağımsız İşyeri Açma Belgesi alarak kendi işyerlerini açabilme hakkı elde etmiştir

 

4- MYK BELGESİ USTALIK VE USTA ÖĞRETİCİLİK BELGESİNE NASIL ÇEVRİLİR?

4.Seviye süresi geçmemiş MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ile Mesleki Eğitim Merkezine başvurunuzu yaptıktan sonra yapılacak denklik işlemi sonucu belge aldığınız meslek ile ilgili "Teorik e-Sınav" ve "Uygulama Sınavına" girerek "Ustalık Belgesi" alabilirsiniz.

 

5- SINAV SONUÇLARIMI NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM ?

MYK Web Portalındaki “Sorgulama” başlığı altındaki ADAY SORGULAMA bölümünden veya E DEVLET KAPISI üzerinden sınav sonuçlarınızı, belge bilgilerinizi ve teşvik işlemlerinizi görebilirsiniz. Söz konusu bilgiler yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından Portala işlenmektedir, bilgilerde eksiklik veya hata görürseniz sınavlarına girmiş olduğunuz yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu ile görüşüp bilgilerin düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

 

6- SINAVLARIN BİR KISMINDAN BAŞARISIZ OLDUM, BAŞARISIZ OLDUĞUM SINAVLARA  BAŞKA KURULUŞLARDA GİREBİLİR MİYİM?

 Farklı kuruluşlarda birim birleştirme yapılabilir. Örneğin; İnşaat Boyacısı ulusal yeterliliğinin A1 birimindeki sınavlara X yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunda, A2 birimindeki sınavlara Y yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunda girilebilir. Tüm yeterlilik birimlerinden başarılı olunması halinde en son sınavlarına girilen kuruluş belge talebi oluşturabilir. - Farklı kuruluşlarda aynı yeterlilik birimi için sınav birleştirme yapılamaz. Örneğin; İnşaat Boyacısı ulusal yeterliliğinin A1 biriminin T1 sınavına X kuruluşunda, P1 sınavına Y kuruluşunda girilemez. Aynı kuruluşta bir birimin içerdiği tüm sınavlara girilmesi ve başarılı olunması halinde birim başarısı elde edilebilir.

 

7- BELGE ZORUNLULUĞU KAPSAMINDA TEŞVİKTEN YARARLANDIM ANCAK SINAV ÜCRETİ HESABIMA YATMADI NE ZAMAN YATACAK?

 MYK Web Portalındaki “Sorgulama” başlığı altındaki ADAY SORGULAMA bölümünden veya E DEVLET KAPISI üzerinden teşvik kapsamında geri ödenecek sınav ücretine ve ödemenin yapılıp yapılmadığına ilişkin bilgileri görebilirsiniz. Açıklama bilgilerinde “Henüz teşvik listesine girmedi.” şeklinde bir ifade görüyorsanız bu ifade, belge aldığınız yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu teşvikten yararlanma talebinizi henüz Kurumumuza iletmemiş anlamına gelmektedir.

 

8- SINAVLARIN BİR KISMINDA BAŞARILI OLDUM, BAŞARILI OLDUĞUM SINAVLAR NE KADAR SÜRE İLE GEÇERLİDİR?

Sınavların ve birimlerin geçerlilik süreleri ulusal yeterliliklerde belirtilmektedir. Ulusal yeterliliklerin büyük bir çoğunluğunda sınav geçerliliği 1 yıl, birim geçerliliği ise 2 yıl olarak tanımlanmıştır.

 

9- SINAV SONUCUNDA BAŞARILI OLDUĞUMU GÖRDÜM BELGEMİ NE ZAMAN VE NEREDEN ALABİLİRİM?

Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları sınavlar sonucunda prosedürlerinde belirtilen süre zarfında belge taleplerini MYK ya bildirmektedir. Belge talebi Kuruma iletildikten sonra en geç 5 iş günü içerisinde belge ve kimlik kartları yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına iletilmektedir.

 

10- SINAV SONUCUNDA 90 PUAN ALMAMA RAĞMEN BAŞARISIZ OLDUĞUM YAZIYOR, BU NASIL MÜMKÜN OLUYOR?

Ulusal yeterliliklerin büyük bir çoğunluğunda kritik adımlar yer almaktadır. Kritik adım, sınavın başarıyla tamamlanması için adayın mutlaka eksiksiz yerine getirmesi gereken iş ve işlemleri ifade eder. Kritik adımlarda başarılı olamamış adaylar sınav sonucunda hangi notu alırsa alsın o sınavdan başarısız sayılmaktadırlar.

 

11- BELGEMİ KAYBETTİM, YENİDEN BASILIP TARAFIMA GÖNDERİLMESİNİ SAĞLAYABİLİR MİSİNİZ?

Belgeyi aldığınız yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu ile görüşmeniz ve yeniden basım talebinizi Kuruluşa iletmeniz hâlinde ilgili Kuruluş belge ve kimlik kartı basım taleplerinizi Kurumumuza iletebilir. - Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları, belgesinin ve/veya kimlik kartının yeniden basılmasını talep eden adaydan belge masraf karşılığı ile gerekli diğer bilgi ve belgeleri talep eder. Yeniden basım talepleri Kurumumuza iletildikten sonra en geç 5 iş günü içerisinde belge ve kimlik kartları yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına iletilmektedir.

Sıkça Sorulan Soruklar
Uluönder Mahallesi İsmet İnönü-2 Caddesi D Blok No:47A Tepebaşı/ESKİŞEHİR
0222 255 53 21
info@meslekkapisi.com
www.meslekkapisi.com © Budak Yönetim Danışmanlık Ltd.Şti. nin Tescilli Markasıdır.
X