Baklavacı Yeterlilik Belgesi

Baklavacı Yeterlilik Belgesi
Ülkemize ait özdeşleşmiş vazgeçilmez bir tat olan baklava ve baklava çeşitlerinde çalışan mesleğini icra eden ulusal meslek standartlarına göre hazırlanmış ve ulusal yeterlilik Pastacı Seviye 4 Yeterliliği altında olan yeterlilik belgesidir.Bilhassa Antep ilimiz ile özdeşleşen Baklavacılık mesleği ,günümüzde uluslararası ülkelere bile ihracatı yapılan bir tatlı çeşiti olarak dünya mutfaklarında yerini almıştır.Artık sektörde çalışıpta belgesiz olan her çalışan Baklavacı Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilecek.Aday veya adayların başvuru süreci tamamlandıktan sonra kendilerine belirtilen zaman ,yer ve sürede yapılacak olan belgelendirme sınavı sınav süreci aktiv hale gelir.

Aday ilk olarak Baklava hamurunu yöntemine göre hazırlamasıyla süreç başlamaktadır. Baklava yufkalarını yöntemine göre açan aday daha sonra Baklava çeşidinin tepsisini reçeteye göre ve yöntemine uygun şekilde düzenler.
Baklava çeşidini kıvamına göre pişirir. Pişen baklava çeşidine reçeteye uygun şekilde şurup verir.
Bağlam:
Baklava çeşidi tatlılar; bülbülyuvası, saray burma, fıstıklı sarma, şöbiyet,

Zorunlu Birimler
13UY0183-4/A1: İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Koruma
13UY0183-4/A2: İş Organizasyonu ve Mesleki Gelişim
13UY0183-4/A3: Hijyen, Gıda Güvenliği ve Kalite

Seçmeli Birimler
Alternatif-4: A1, A2, A3 ve B5

13UY0183-4/B5: Baklava ve Çeşitlerinin Yapımı
Baklava ve Çeşitlerinin Yapımı yeterlilik biriminin teorik değerlendirmesi bulunmamaktadır.
Baklava ve Çeşitlerinin Yapımı yeterlilik biriminde adayların performans sınavı gerçek veya gerçeğine uygun olarak düzenlenmiş iş ortamında, Beceri ve Yetkinlik Kontrol Listesi dikkate alınarak yapılmaktadır.
Adayın, performans sınavından başarı sağlaması için kritik edimlerin tamamından başarılı olmak koşuluyla sınavın genelinden asgari %80 başarı göstermesi gerekmektedir

Tümü

Uluönder Mahallesi İsmet İnönü-2 Caddesi D Blok No:47A Tepebaşı/ESKİŞEHİR
0222 255 53 21
info@meslekkapisi.com
www.meslekkapisi.com © Budak Yönetim Danışmanlık Ltd.Şti. nin Tescilli Markasıdır.
X